👤

Un kilogram de mere costa 3,40 lei . Stefan a cumparat 4 mere care cantaresc 0,750kg.cati lei va da Stefan pe mere ??? va rog mult ajutati-ma


Răspuns :

Regula de trei simpla. 1kg.................3,40lei 0,750.................x lei x=3,40×0,750=2,55lei.