👤

Costul unei excursii este de 140 lei pt fiecare persoana . Cat costa excursia pentru o clasa formata din 26 de elevi ???

Răspuns :

140*26 = 3640 lei 
26 ELEVI*140LEI/ELEV=3640 LEI
[tex]1 \ elev=140 \ lei \\ 26 \ elevi=140 \ lei*26 \ elevi \\ \boxed{26 \ elevi=\bold{3640 \ lei}}.[/tex]