Răspuns :
Cati bani a primit de la mama si bunica?
25 + 27 = 52 lei
Cati bani are Mihai in total
128 + 52= 180 lei
Cat costa patinele?
180 lei- 19 lei= 161 lei
2)Cati copii au fost?
320- 56 = 264 copii
Cati baieti au fost?
264- 185 = 79
3) a+ b = 257
2a + b= 425 din astea doua rezulta ca 2a+b - (a+b) = 425- 257
a= 168.
b= 257-168= 89.
a-b=139
a=226
226-b=139
b= 226-139
b= 87.
sau
a-b= 139
a-226=139
a=226+139
a=365.
25 + 27 = 52 lei
Cati bani are Mihai in total
128 + 52= 180 lei
Cat costa patinele?
180 lei- 19 lei= 161 lei
2)Cati copii au fost?
320- 56 = 264 copii
Cati baieti au fost?
264- 185 = 79
3) a+ b = 257
2a + b= 425 din astea doua rezulta ca 2a+b - (a+b) = 425- 257
a= 168.
b= 257-168= 89.
a-b=139
a=226
226-b=139
b= 226-139
b= 87.
sau
a-b= 139
a-226=139
a=226+139
a=365.
problema2.Cati copii au venit la concurs?
320-56=264
Cate persoane au fost la concurs?
320+264=584
Cati baieti au participat la concurs?
584-185=399
problema3.a+b=257
.425-257=168(a)
257-168=89(b)
problema4.variantaA:a-b=139
b=226
139+226=365(a)
variantaB:a=226
226-139=87(b)
problema1.Cati lei i-au dat impreuna mama si bunica?
25+27=52
Cati lei a avut mihai dupa aceea?
128+52=180
Cat costa patinele?
180-19=161
320-56=264
Cate persoane au fost la concurs?
320+264=584
Cati baieti au participat la concurs?
584-185=399
problema3.a+b=257
.425-257=168(a)
257-168=89(b)
problema4.variantaA:a-b=139
b=226
139+226=365(a)
variantaB:a=226
226-139=87(b)
problema1.Cati lei i-au dat impreuna mama si bunica?
25+27=52
Cati lei a avut mihai dupa aceea?
128+52=180
Cat costa patinele?
180-19=161
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!