👤

Daca 3kg de mere costa 7,50 lei atunci 2kg de mere de acelasi fel costa..... aflati raspunsul

Răspuns :

3 kg mere ..... 7,50 lei
2 kg mere ..... x lei

x = 7,50 x 2 / 3
x = 15/3
x = 5 lei