Răspuns :
1kg--------------400lei
400+15=415 lei prima scumpire
400+10=410 a 2 scumpire
400+(15+10)=425 lei costa 1 kg de faina in prezent
400+15=415 lei prima scumpire
400+10=410 a 2 scumpire
400+(15+10)=425 lei costa 1 kg de faina in prezent
1kg=400lei
15% din 400lei=400:100x15=4x15=60 lei
1kg+15%(scumpirea 1)=460lei
10% din 460=460:10=46
1kg+prima scumpire+a doua scumpire=506 lei
E bine?
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!