Răspuns :
8,5 kg cartofi costa 20,4
Deci trebuie sa aflam cat costa un kilogram.
Impartim pretul la numarul de kilograme ca sa stim pretul unui kilogram:
20,4 / 8,5 = 2,4 lei (kilogramul)
Acum nu ramane decat sa faci pretul unui kilogram (2,4) inmultit cu numarul de kilograme (12) : 2,4 * 12 = 28,8
Poate e complicat de inteles pentru ca e cu virgula dar trebuie sa-ti faci o logica simpla.
Daca ai 2 pere si pretul celor 2 e de 4 lei vei sti ca trebuie sa imparti 4 la 2 ca sa-ti dea 2 lei pe o singura para. Si deci pentru 5 pere e pretul inmultit cu 5.
Incearca sa intelegi logica, astfel o sa stii si la lucrare.
Deci trebuie sa aflam cat costa un kilogram.
Impartim pretul la numarul de kilograme ca sa stim pretul unui kilogram:
20,4 / 8,5 = 2,4 lei (kilogramul)
Acum nu ramane decat sa faci pretul unui kilogram (2,4) inmultit cu numarul de kilograme (12) : 2,4 * 12 = 28,8
Poate e complicat de inteles pentru ca e cu virgula dar trebuie sa-ti faci o logica simpla.
Daca ai 2 pere si pretul celor 2 e de 4 lei vei sti ca trebuie sa imparti 4 la 2 ca sa-ti dea 2 lei pe o singura para. Si deci pentru 5 pere e pretul inmultit cu 5.
Incearca sa intelegi logica, astfel o sa stii si la lucrare.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!