👤

Un ou costa 50 bani.Mama a cumparat intr-o zi 12 oua iar in alta zi de doua ori mai multe.
CAti lei a platit mama pe ouale cumparate?
(va rogg)


Răspuns :

I zi = 12 * 0.5= 6 lei . 
II zi = 2*12 =24 oua = 24 * 0.5=12 lei 
Total = 18 lei