👤

Un kg de mere costa 3,40 lei.stefan cumpara patru mere cântărind 0,750kg.cati lei va da Ștefan pe mere?

Răspuns :

1 kg....... 3,40lei
0,75kg.....x lei
x=0,75*3,40/1
raspuns 2,55 lei
1 kg  ... 3,40  lei
0,750 ... X lei 
Aici trebuie sa folosesti  "regula de trei simpla "
0,750*3,40 = 2,55 
2,55 : 1 = 2,55 lei