👤

Un kilogram de mere costa 4,2 lei . Am cumparat trei mere: unul are 0,230 kg,al doilea are 0,195kg, iar ultimul are cu 0,057kg mai mult decat al
doilea.Cat am platit pentru cele trei mere?


Ajutatima va roooog! :(


Răspuns :

0,230+0,195+0,252=0,677 kg

1 kg.....4,2 lei
0,677 kg....x lei

x=4,2*0,677= 2,8 ==> platesti 3 lei