👤

Un kg de mere costa 3.40 lei. Stefan a cumparat 4 mere care cantaresc 0.750 kg.
Cati lei va da Stefan pe mere?


Răspuns :

1kg....3,40lei
0,750.... xlei
x=0,750x3,40/1=2,55lei
Sper ca ai inteles si ca te-am putut ajuta.Daca mai ai intrbari,cu drag:*:*:*