👤

un ursulet costa cat trei masinute.cat costa ursuletul daca 9 masinute costa 45 lei?

Răspuns :

45:9=5 (o masinuta)
5*3=15 lei  (trei masinute)
1 ursulet =15 lei 

1)45lei:9=5(lei)-costa o masinuta
2)3x5lei=15(lei)-costa un ursulet