👤

Trei kilograme de mere costa 7,5 lei . Patru kilograme de mere de aceeasi calitate costa .....lei

Răspuns :

3kg............7.5 lei
4 kg............x

x=4*7.5/3
x=10 lei
7,5 : 3=2,5lei un kg
2,5x4=10lei 4 kg