inseamna ca 2l ulei cu 2 kg zahar costa 24 lei(pt ca 500ml ulei si 500g zahar costa 6 lei inseamna ca 2ml ulei si 2kg zahar costa de 4 ori mai mult)
Acum din 2l ulei si 3kg zahar costa 29 lei si 2l ulei si 2 kg zahar costa 24 lei => 1kg zahar costa 5 lei.=> 2l ulei costa 29-15=14 lei
Atunci 2 lulei si 1kg zahar costa 14+5=19 lei