Răspuns :
primu I.........I
al doi I.........I.4..I
treiieaI.........I.4..I.........I.4..I
846-4*3=846-12=834
834:4=208,5(primu)
208,5+4=212,5(al doilea)
212,5*2=425,0=425(al treilea)
al doi I.........I.4..I
treiieaI.........I.4..I.........I.4..I
846-4*3=846-12=834
834:4=208,5(primu)
208,5+4=212,5(al doilea)
212,5*2=425,0=425(al treilea)
a+b+c=846 ; /----/(c), /----/----/(b) , si a= b-4= /----/- -4/ .aflam suma daca a ar fi egal cu b . b+b+c=846+4= 850 (ar fi suma daca a ar fi egal cu b) .aflam cate segmente egale avem 2(a)+2(b)+1(c)= 5 segmente egale = 850 aflam cat reprezinta un segment(c). 850:5=170(adica nr c) , aflam nr b, b=2c , b=2*170= 340 . aflam nr a . a= 340-4= 336 ; verificare : 336+340+ 170=846
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!