👤

Pentru 4 kilograme de portocale si 6 kilograme de banane s-au platit 36 de lei .Stiind ca un kilogram de banane costa cu 1 leu mai mult decat unul de portocale,afla pretul de vanzare al fiecarui produs.

Răspuns :

portocale 3+3+3+3=12lei  3 lei kg ,    4 lei gk          bananele 4+4+4+4+4+4=24lei  12+24=36 lei sper ca asa 

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari