👤

1. Un televizor costa 136 , 56 euro. Cat vor costa 15 televizoare de acelasi fel?

2. La o brutarie s-au folosit intr-o zi 158 , 38 kg de faina , iar in alta zi , de 2 , 5 ori mai multa. Ce cantitate de faina a fost folosita in total , in cele doua zile?


Răspuns :

1) 136,56·15=2048,4 euro 2) 158,38·2,5=395,95 faina consumata a doua zi 158,38+395,95=554,33 faina consumata in cele doua zile
Pai faci 136,56 euro imultit cu 15 si iti da cat costa 15 televi. Calc.158,38 imultit cu 2,5 si iti da !!! Sper ca te-am ajutat!!!:)))))))