👤

5 kg de prune costa 15 lei .cat costa 8 kg de prune ?

Răspuns :

daca 5kg costa 15 lei atunci un kg costa 15:5=3lei
8x3=24lei      sau
ele sunt direct proportionale si se scrie:5\8=15\x=>
5x=15x8
5x=120
x=120:5
x=24(lei)
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari