👤

Un kilogram de struguri costa 12,4 lei. Cit vor costa 8,5 kilograme de astfel de struguri? ajutatima va rog!

Răspuns :

12,4×8,5=105,4 kg costa 8,5 kg de struguri.
1 kg struguri.......12,4 lei
8,5 kg struguri......x lei

x=8,5*12,4=105,4 lei

Poftim :* Sper ca ti-am ost de folos