👤

Cincizeci de kg de castraveti costa 200 lei. Cinci kg de castraveti de aceeași calitate costă..... lei .

Răspuns :

50 kg....200lei
5 kg.... ?
50*200/5=20

sau

50kg.... 200
5kg......?
50/200=4
4*5=20lei


50 kg................200 lei
5 kg...................x

50kg..................200 lei
1kg....................200:50=4 lei
5kg ...................5x4=20 lei