👤

Ajutooor!!Problema!
Pretul unui kg de mere sa marit cu 15%.Cit costa acum un kg de mere,daca inainte de scumpire consta 3lei si 20 bani!


Răspuns :

15 pe 1000 din x=3,20 lei
15% din x = 3,20 lei
( 15 X x ) :100=3,20
15 X x = 3,20 X 100
15 X x=320
x= 320 : 15
x=21,3333333