👤

Doua kg de pere costa cit trei kg de mere.Maria a cumparat un kg de mere si un kg de pere achitind suma de 10 lei.Determinati pretul unui kg de pere

Răspuns :

2P=3M => P=3M/2
M+P=10 =>
M+3M/2=10 => 2M+3M=20 => 5M=20 => M=4 (un kg mere costa 4 lei)
P=3M/2=6 (un kg de pere costa 6lei)
10÷2=5.
5+1=6 lei costa 1 kg de pere.
Verificare:6×2=12.-pere          4×3=12.-mere.