Un tren de mare viteza are de strabatut o ruta de 600 km.Intr-o ora trenul a parcurs 2/5 din drum.a)Ce distanta a parcurs trenul intr-o ora ? b)In cat timp parcurge 1/5 din drum ? c) In cat timp ( ore si minute)trenul parcurge tot drumul ?
600*2/5=1200/5=240km 600*1/5=600/5=120 km jumatate din 240 care parcurje in 1h adica 30 min 240+240=480+120=2h+30 min = 2h30'' Sper ca ti-am fost de ajutor! Nu uita de multunesc si coronita
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!