Răspuns :
a+b=40 kg
(a+6)+b=40
a+b=34 b=17
a=40-17=23
6kg...9lei
1kg...x lei x=1x9/6=1,5 lei/kg
(a+6)+b=40
a+b=34 b=17
a=40-17=23
6kg...9lei
1kg...x lei x=1x9/6=1,5 lei/kg
|_____________________| atat a luat cea care a luat mai putine mere
6 kg
|_____________________|_______|
40-6=34kg
34:2=17 kg a luat o gospodina
17+6=23 kg a luat cealalta gospodina.
Pretul pe kg este 9:3=3 lei/kg JUSTIFICARE:
Initial gospodinele au platit in mod egal, deci putem spune ca initial au cumparat cate 20 kg fiecare, apoi una dintre ele i-a dat celeilalte 3 kg si astfel una a ramas cu 17 kg, cealalta cu 23. Deci cea care a luat la urma 3 kg, le-a platit cu 9 lei, deci 1 kg costa 9:3=3 lei.
Sper ca am reusit sa lamuresc. DA?
6 kg
|_____________________|_______|
40-6=34kg
34:2=17 kg a luat o gospodina
17+6=23 kg a luat cealalta gospodina.
Pretul pe kg este 9:3=3 lei/kg JUSTIFICARE:
Initial gospodinele au platit in mod egal, deci putem spune ca initial au cumparat cate 20 kg fiecare, apoi una dintre ele i-a dat celeilalte 3 kg si astfel una a ramas cu 17 kg, cealalta cu 23. Deci cea care a luat la urma 3 kg, le-a platit cu 9 lei, deci 1 kg costa 9:3=3 lei.
Sper ca am reusit sa lamuresc. DA?
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!