Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Notam cu x - pretu(lei) unui kg de gogosari si cu y - pretul(lei) unui kg de ardei dulci.
Deci se pot scrie, conform enuntului, relatiile:
x = 2y (1)
si
52x + 76,5y = 1083 (2)
Inlocuim din relatia (2) expresia lui x in relatia (1):
52*2y + 76,5y = 1083
104y + 76,5y = 1083
180,5y = 1083, de unde y = 6.
x = 2y; x = 2*6, deci x = 12.
Asadar un kilogram de gogosari costa 12 lei, iar un kilogram de ardei dulci costa 6 lei.
Proba.
12 = 2*6
Apoi: 52*12 + 76,5*6 = 624 + 459 = 1083