👤

un fermier vinde gogosari de doua ori mai scump decit ardei dulci.cit costa  un kilogram de gogosari,daca pentru 52 kg de gogosari si 76,5 kg de ardei dulci vinduti fermierul a primit 1083 lei



Răspuns :

Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.

Notam cu x - pretu(lei) unui kg de gogosari si cu y - pretul(lei) unui kg de ardei dulci.
Deci se pot scrie, conform enuntului, relatiile:

x = 2y                                                                     (1)
si
52x + 76,5y = 1083                                              (2)

Inlocuim din relatia (2) expresia lui x in relatia (1):

52*2y + 76,5y = 1083
104y + 76,5y = 1083
180,5y = 1083, de unde y = 6.

x = 2y; x = 2*6, deci x = 12.

Asadar un kilogram de gogosari costa 12 lei, iar un kilogram de ardei dulci costa 6 lei.

Proba.

12 = 2*6
Apoi: 52*12 + 76,5*6 = 624 + 459 = 1083