Răspuns :
1 l vin = 2l lapte => 500dl vin = 50l vin costa cat 100 l de lapte => 14l de lapte si 500 dl vin costa cat 114l de lapte;
sa zicem 114*x, unde x e pretul unui l de lapte;
9 foi de geam costa 171 lei;
3 pulovere costa 3*y , unde y e pretul unui pulover;
formam ecuatia: 114x/4 = 171 + 3y => 38x/4 = 57 + y => 19(2x-12) = 4y => y = M19;
fie y = 19 => x = 8 => 19 lei costa un pulover si el a incasat (100 -14)*8 = 688 lei mai mult pe vin decat pe lapte;
Continui rationamentul!
Bafta!
sa zicem 114*x, unde x e pretul unui l de lapte;
9 foi de geam costa 171 lei;
3 pulovere costa 3*y , unde y e pretul unui pulover;
formam ecuatia: 114x/4 = 171 + 3y => 38x/4 = 57 + y => 19(2x-12) = 4y => y = M19;
fie y = 19 => x = 8 => 19 lei costa un pulover si el a incasat (100 -14)*8 = 688 lei mai mult pe vin decat pe lapte;
Continui rationamentul!
Bafta!
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!