👤

Patru kg de mere costa 9,6 lei. Cinci kg de mere de aceeasi cantitate coste ... lei. ?

Răspuns :

Răspuns: [tex]\text{12 lei}[/tex]

Explicație pas cu pas:

(1) Ne folosim de regula de 3 simplă și scriem astfel:

[tex]\text{4 kg }\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\ \text{9,6 lei}\\ \text{5 kg}\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\ \text{x lei}[/tex]

(2) Vom scrie și sub formă de fracție

[tex]\displaystyle \frac{4}{5}=\frac{9,6}{x}[/tex]

  • știm că produsul mezilor este egal cu produsul extremilor (adică înmulțim o diagonală și o egalăm cu cealaltă)

[tex]4 \cdot x = 9,6 \cdot 5\\ \\ 4x=48\\ \\ x=48:4\\ \\ \boxed{\boxed{x=12}}[/tex]