Răspuns :
Adunam rezultatele si avem
12+345+126=483
975-483=492
492:3=164
164+12=176(primul numar)
164+345=509(al doilea)
164+126=290(al treilea)
176-164=12
509-164=345
290-164=126
12+345+126=483
975-483=492
492:3=164
164+12=176(primul numar)
164+345=509(al doilea)
164+126=290(al treilea)
176-164=12
509-164=345
290-164=126
a+b+c=975
a-12=b-345 ⇒a=b-333
b-345=c-126 ⇒c=b-219
b-333+b+b-219=975
3b=1527
b=1527/3=509
a=509-333=176
c=509-219=290
a-12=b-345 ⇒a=b-333
b-345=c-126 ⇒c=b-219
b-333+b+b-219=975
3b=1527
b=1527/3=509
a=509-333=176
c=509-219=290
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!