👤

Mama a cumpărat 7 kg.de struguriplătind 56lei.câți lei a platit vecina,dacă a cumpărat de 2 ori mai multe kg de struguri decat mama?

Răspuns :

56:7=8 lei/kg;7x2=14kg(vecina);14x8=112 lei(vecina)