👤

1. Patru kilograme de gutui costa 16 lei . un kilogram de gutui de aceeasi calitate costa ... Lei
2. Cel mai mic numar natural care impartit pe rand la 3 si la 5 da de fiecare data restul 2 si catul diferit de zero este egal cu ...
4. Un cerc cu raza de 5 cm are lungimea egala cu .. Cm
5. Determimati numerele intregi x, stiind ca 11 supra 2x-1 este numar intreg
6. Pretul unei bluze s-a redus cu 10% , iar dupa reducerea bulza costa 162 de lei . calculati pretul bluzei inainte de reducere .


Răspuns :

1.  1kg = 4 lei
2.  7
4.  31,4 cm
5. x= 1 si x=11
6. a + a/10 =162  ,  a=180