Dau 100 de puncte celui care imi rezolva problema:
Pentru 3 litri de ulei,2kg de malai si 5kg de rosii s-a platit suma de 36 de lei.Stiind ca un litru de ulei costa 4,95 lei,iar un kilogram de rosii costa 3,25 lei.Calculati pretul unui kh de malai.
faci cu regula de 3 simpla : 2 L ulei.....4,95 lei 2kg malai......x lei --------------------------- x=(4,95*2)/2 =>simplifici 2 cu 2 si iti da 4,95....
si inmultesti fiecare pret cu cantiatea asta e tot
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!