👤

1 kg de lamai costa 34 lei iar 1 kg de banane costa 36 lei.Cat costa 11 kg de banane si 14 kg de lamai ?Dar 10 kg de lamai si 10 kg de banane ?

Răspuns :

11kg banane costa 36*11=396
iar 14kg de lamai costa 348*14=476
adunate costa 872 de lei
iar 10 kg de lamai si 10 kg de banane costa 10* (34+36)= 10*70=700 de lei
11 kg banane  costa  11*36=396
14 kg lamai  costa 14*34=476 
10 kg lamai costa  10*34=340
10 kg banane costa 10*36=360