👤

Pentru 5 kg de bomboane s-a platit 281 lei.Cit costa 3 kg de astfel de bomboane?

Răspuns :

281 lei : 5 kg = 56.2 lei kg de bomboane
3*56.2=168.6 lei 3 kg


5kg............281 lei

3kg...............xlei

aplicam regula de trei simpla

281x3:5=843:5=168,6

da cu rest