👤

Un fir de garoafa costa 4 lei . Pentru garoafele vandute intr-o zi s-au incasat 540 de lei . A doua zi s-au vandut de 2 ori mai multe garoafe , pastrand acelasi pret . 
Ce suma s-a incasat pentru garoafele vandute in cele doua zile?


Răspuns :

1 zi sau vindut 135 de garoafe=540 lei
2 zi sau vindut 270 de garoafe=1080 lei