👤

Cati electroni se gasesc in 14,2 g Clor?

Răspuns :

1 mol Ca.............35g 
x.........................14,2g

x=14,2/35=0,40 moli

1mol.................6,023 * [tex] 10^{23} [/tex]  atomi
0,40 moli...................x

x=0,40* 6,023 * [tex] 10^{23} [/tex]=2,409 * [tex] 10^{23} [/tex] atomi 

nr de e =40* 2,409* [tex] 10^{23} [/tex]