Sau cumparat caise,70kg,care au costat 420 000 de lei.Cantitatea de mere era de 4 ori mai mare decat cea de caise .Un kg de caise a costat de 2 ori mai mult decat un kg de mere.Cati lei a costat un kg de mere?Dar unul de caise?
Pai pentru a afla cantitatea de caise trebuie doar sa imparti prețul lor cu nr de kg adică 420 000÷70=60 000 lei kg iar dacă merele sunt de doua ori mai ieftine atunci trebuie doar sa imparti prețul caselor la 2 : 60 000÷2=30 000 lei . Sper ca te-am ajutat
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!