👤

Amelia a cumparat 3 caiete cu 16 lei.doua caiete au acelasi pret,iar produsul preturilor celor 2 caiete este egal cu suma pe care a avut~o Amelia Afla pretul fiecarui caiet.








Răspuns :


16*3=48lei

16*2=32lei

16+16=32

32/5=6,4lei fiecare caiet

un caiet costa 6,4 lei