👤

Ana si maria cumpara fructe.ana cumpara 5 kg de portocale si 4 kg kiwi.maria cumpara 7 kg de portocale si 2 kg de kiwi.cat costa 4 kg de portocale si 5 kg de kiwi?

Răspuns :

Nu este posibil sa ti se ceara pret/kg fara sa-ti dea informatii cu privire la suma.
Trebuie sa afli pretul pe kilogram portocale si pretul pe kilogram kiwi.
S-au cumparat portocale 5 + 7 = 12 kg
S-au cumparat kiwi 4 + 2 = 6 kg
Pentru a afla pretul pe kg, imparti suma cheltuita la nr de kg
Dupa ce afli pretul/kg, il inmultesti cu 4 pentru portocale si cu 5 pentru kiwi
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari