Răspuns :
12.
D:I=C rest R => D=I*C+R=> D=19*30+16=586
13.D=9*30+5=275
14.D=579*10+8=5798
15.D=25*18+15=465
impartitorul este cu 465-18=447 mai mic decat deimpartitul.
D:I=C rest R => D=I*C+R=> D=19*30+16=586
13.D=9*30+5=275
14.D=579*10+8=5798
15.D=25*18+15=465
impartitorul este cu 465-18=447 mai mic decat deimpartitul.
d : i = c rest r. Teorema împărțirii cu rest spune că d= c * i + r
12. d:19=30 rest 16 => d= 19*30 + 16 => d=570+16 => d=586
13. d:9= 30 rest 5 => d=9*30+5 => d=270+5 => d=275
14. Dacă 5, 7, 9 sunt casetele, atunci doar 9 poate fi împărțitor pentru că restul trebuie să fie mai mic decât împărțitorul. Dat fiind că restul e 8, 5 și 7 nu pot fi valori ale împărțitorului pentru că sunt mai mici decât restul.
Așadar d:9=10 rest 8 => d=9*10+8 => d=90+8 => d=98.
15. d:25=18 rest 15 => d=18*25+15 => d= 450+15 => d=465
ca să afli cu cât este mai mic împărțitorul decât deîmpărțitul faci diferența d-i = 465-25 = 440 => împărțitorul este cu 440 mai mic decât împărțitorul.
12. d:19=30 rest 16 => d= 19*30 + 16 => d=570+16 => d=586
13. d:9= 30 rest 5 => d=9*30+5 => d=270+5 => d=275
14. Dacă 5, 7, 9 sunt casetele, atunci doar 9 poate fi împărțitor pentru că restul trebuie să fie mai mic decât împărțitorul. Dat fiind că restul e 8, 5 și 7 nu pot fi valori ale împărțitorului pentru că sunt mai mici decât restul.
Așadar d:9=10 rest 8 => d=9*10+8 => d=90+8 => d=98.
15. d:25=18 rest 15 => d=18*25+15 => d= 450+15 => d=465
ca să afli cu cât este mai mic împărțitorul decât deîmpărțitul faci diferența d-i = 465-25 = 440 => împărțitorul este cu 440 mai mic decât împărțitorul.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!