Bomboanele din 3 pungi de marimi diferite cantaresc 10 kg.Cantitatea de bomboane din prima punga valoreaza 18 lei,cea din a doua punga 27 lei,iar cea din a treia 45 lei.Cate kilograme de bomboane sunt in fiecare punga?
Cati le costa toate pungile cu bomboane?18+27+45=90Cat costa un kg. de bomboane? 90÷10=9 in prima punga 18÷9=2 in a doua punga 27÷9=3 iar in ultima punga 45÷9=5.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!