👤

3kg de saramura de concentratie 60 la suta se adauga 2 kg saramura de concentratie 10 la suta . calculati concentratia solutiei finale.

va multumesc.


Răspuns :

ms1=3kg
c1=60%
ms2=2kg
c=10%
c=?
 md1=c*ms/100
md1=3*60/100
md1=180/100
md1=18

md2=c2*ms2/100
md2=2*10/100
md2=20/100
md2=0,2

ms=ms1+ms2
ms=3+2
ms=5kg

md=md1+md2

md=18+0,2
md=10,2
 c=md*100/ms
c=10,2*100/5
c=1020/5
c=204%
 Sper ca te-am ajutat