👤

Am 500 lei.
-un urs costa 1 leu/buc , vreau sa cumpar zece
-o oaie costa 2/buc,vreau sa cumpar 100
-un cal costa 5 lei/buc ,vreau sa cumpar trei
-o vaca costa 5 lei/buc,vreau sa cumpar 2.
Nu trebuie sa depaseasca suma de 500 lei. Multumescc. :*


Răspuns :

1×10=10 lei(10 ursi)
2×100=200 lei (100 oi)
5×3=15 lei (3 cai)
5×2=10 lei (2 vaci)
 10+200+15=10=235 LEI ( ai cheltuit in total)
500-235=265 lei (ti-au ramas)
1×10 = 10 lei (10 ursi)     2×100 = 200 lei (100 oi)     5×3=15 lei ( 3 cai)      5×2= 10 lei ( 2 vaci)           10 + 200 + 15 +10 = 235 lei ( am cheltuit pe animale)       500 - 235= 265 lei (mi-au ramas din cei 500 lei)