👤

3 kg de mere costa 7,5lei.Patru kg de mere de aceeași calitate costa...?

Răspuns :

[tex]3kg......7,5lei \\ 4kg........x \\\\ x=\frac{4*7,5}{3} \\\\ x=4*2,5 \\\\ \boxed{x=10 \ lei}[/tex]