👤

Un kg de banane este 3 lei si eu am cumparat 3 kg de banane cati lei am dat.

Răspuns :

Rezolvarea e asa:
1)3(lei)x3(kg)=9(lei)
Raspuns:Ai platit 9 lei
Sper ca te-am ajutat:D

[tex]1~kg....................3~lei \\ 3~kg....................x~lei \\ Le~inmultim~pe~diagonala: \\ x=3*3 \\ x=9~lei(platiti~pe~3~kg~de~banane)[/tex]