👤

Ce masa de apa trebuie adaugata in 400 g solutie de concentratie 50% pentru a obtine solutie de concentratie 10%>.

Răspuns :

ms=400g
c=50%
cfinala=10%
m apa=?

md=ms*c/100=400*50/100=200g
m apa=ms-md=400-200=200g
ms final=md*100/cfinala=200*100/10=2000g
mapa=ms final-md=2000-200=1800