👤

pentru 6l de ulei,4kg de malai si 10 kg de rosii s-a platit 72 lei.Daca 1 l de ulei costa 4.50 lei,iar 1 kg de rosii costa 3.30 lei ,calculati pretul unui kg de malai.


Răspuns :

6 * pret ulei + 4 * pret malai + 10 * pret rosii = 72 
6 * 4,5 + 4 * pret malai + 10 * 3.3 = 72 
27 + 4 * pret malai + 33 = 72 
4 * pret malai + 60 = 72 
4 * pret malai =  12 
pret malai = 12 / 3 
pret malai = 4 --> Un kg de malai costa 4 lei. 
6 x pret ulei + 4 x pret malai + 10 x pret rosii = 72 
6 x 4,5 + 4 x pret malai + 10 x 3.3 = 72 
27 + 4 x pret malai + 33 = 72 
4 x pret malai + 60 = 72 
4 x pret malai =  12 
pret malai = [tex] \frac{12}{3} [/tex] = 4 => Un kg de malai costa 4 lei.