👤

7kg de mere costa24,50lei.CAT costa 9kg.



Răspuns :

folosim regula de 3 simpla: 7kg......24,5lei
                                       9kg........xlei
                                     x=9*24,5:7
                                       x=31,5lei
                                       
7kg.....24,50lei                                                                                                              9kg.........xlei                  x=9*24,5/7=31,5 lei