C2H6+7/2 O2= 2CO2+ 3H2O inmultesc cu a moli
C3H8 + 5 O2= 3CO2+4H2O inmultesc cu b moli
Din datele problemei, alcatuiesc sistemul:
a /b =25/75 , deoarece raportul molilor este egal cu raportul volumelor
(2a +3b )molx44g/mol Co2= 968g ---. rezolva sistemul si afla a si b moli