👤

masa unui cilindru este egala cu 4,52kg.Volumul sau este 400 cm3.Care este densitatea cilindrului?din ce material este confectionat cilindrul?

Răspuns :

ρ (ro)-densitate
ρ=m/v unde m-masa v-volum
ρ=4,52kg/400cm³ -transformam kg in g
ρ=4520g/400cm³
ρ=113g/10cm³
se da :
m=4,52
v=400cm3-4m3
rezolvare:
D=m:v 
4,52:4=1,13kg/m3