Tata a cumparat 4 intregi si 3 pe 5 kg de portocale la pretul de 12 intregi si 1 pe 2 lei/kg si 8 intregi si 1 pe 4 kg de mere la pretul de 6 intregi si 1
pe 3 lei/kg.Pentru care fructe tata a platit mai mult si cu cat?
4intreg3/5=23/5 8intreg1/4=33/4 12intreg1/2=25/2 sau 12,5 lei 6intreg1/3=19/3 sau 6,33 lei 23/5 din 25/2 o sa fie [(25/2)/5]*23=115/2=57.5 lei portocale si pentru mere 209/4=52.25 lei mere 57.5-52.25=5.25 a platit cu 5.25 lei mai mult pentru portocale
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!