👤

s-au procurat 4kg de mere la pretul de 11 lei kilogramul si 3 kg de pere la pretul de 15 lei kilogramu.Cit sa platit pentru toate fructele?Cu cit sunt mai scumpe 3 kg de mere decit 2 kg de pere?

Răspuns :

4kg..........11lei/kg=44 lei
3kg.......15lei/kg=45 lei
44+45=89 lei
3x11-2x15=33-30=3 lei
11×4+15×3=44+45=89(lei s-au platit pentru toate fructele); 11×3-15×2=33-30=3(lei diferenta)
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari